Haber

Depremzedeler annelerine kavuştu

ANKARA (İGFA) – Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketinde Ahlem Misto, eşi ve çocukları ile birlikte binalarının çökmesi sonucu enkaz altında kaldı. Anne Misto ve çocukları 5 yaşındaki Muhammed ile 13 yaşındaki Hüda yaralı olarak enkazdan kurtuldu. Karısı öldü. Enkazdan çıkarılan anne Ahlem Misto, Mersin Şehir Hastanesi’nde tedavi altına alınırken, çocukları tedavi için Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı.

Çocukların sağlık durumu üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aile yakınlarıyla iletişime geçerek kimliklerini tespit etti. Daha sonra bakanlığın ilgili görevlilerince yapılan sosyal inceleme sonucunda çocukların Mersin’deki tedavilerinin ardından Denizli’de abilerinin yanına yerleşen annelerine teslim edilmesi uygun görüldü.

Muhammed ve Hüda kardeşler, hastanede tedavilerinin ardından taburcu olduktan sonra annelerine kavuşmak üzere Ankara Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Denizli’ye götürüldü. Muhammed ve Hüda, Denizli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde anneleri Ahlem Misto’ya teslim edildi. Depremin ardından günler sonra kavuşan anne ve çocukları birbirlerine sarılarak hasret çektiler.

Bundan sonraki süreçte aile, bakanlığın “Çocuklar Güvende” programı kapsamında misyoner profesyonelleri ve ASDEP çalışanlarından oluşan gruplar tarafından takip edilecek ve aileye psikososyal destek sağlanacak.

Ankara Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde refakat edemeyen depremzedelerin ailelerine teslim edilmesiyle ilgili bilgi verdi. Koçyiğit, Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonucu refakatsiz çocuk olduğu belirlenen 112 Acil Servis tarafından Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne getirilen çocukların kendilerine güvendiklerini belirterek, ailelerinin kararlılığını anlattı. Çocuklar, hastanede görev yapan bakanlığın profesyonel çalışanları tarafından gerçekleştirildi. İl Müdürü Koçyiğit, Muhammed ve Hüda Misto kardeşlerin ailelerinin tespitinin SOYBİS, MERNİS ve Milli Eğitim Bakanlığı sistemi üzerinden yapıldığını, kayıtların eşleştirilmesi sonucunda anneleriyle buluşturulacağını bildirdi. ve çocukların sözleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu