Haber

Murat Yetkin: Diplomatik raporlar Erdoğan’ın gidebileceğini söylemeye başladı

Gazeteci Murat Ehil, Ankara’daki bazı diplomatik misyonların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanacağı ve kazanamayabileceği yönündeki haberlere yenilerini eklemeye başladığını yazdı.

Yetkin, Bilirkişi Raporu’nda şunları yazdı; Erdoğan’ın diplomatik camiadaki kaybını dikkate almaya başlamanın temelde iki anlama geldiğini söyledi:

“Gerek ikili gerekse çok taraflı ilişkilerde uluslararası politikaları açısından Türkiye’ye değer veren büyükelçilikler ve kuruluşlar, Erdoğan’ın garantiler kazanacağı varsayımına dayanarak yumurtaları aynı sepete koyma konusunda daha temkinli davranacaklardır.

Sonuç olarak, Türkiye’deki seçim sonuçları hakkında yorum yapmaktan kaçınacak, “Türk milleti kimi tercih ederse, bizce kabul edilebilir” diyecek ve tarafsız bir pozisyon alacaktır. Hatta bunun işaretleri de alınmaya başlandı. Erdoğan’ın kalmasını isteyen Rusya bile daha temkinli davranmaya başladı.”

Yetkin, “AB yetkilileri, Avrupa sağının Suriyelileri başka yollarla kendilerine gönderme ihtimalinden duyduğu endişeyi Kılıçdaroğlu’na iletti. Bu, ‘Erdoğan en azından Suriyelileri Türkiye’de tutuyor’ anlamına geliyor ama Ankara’dan gönderilen diplomatik raporlar gösteriyor ki, seçim rüzgarı yön değiştirmeye başladı.’ yorumunda bulundu.(KAYNAK)

haber-baklan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu