Haber

NATO’nun Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük askeri tatbikatı başladı

NATO’nun “Soğuk Savaş” döneminden sonraki en büyük askeri tatbikatı “Steadfast Defender 2024” başladı.

NATO’dan yapılan açıklamada, ABD’nin rıhtım çıkarma gemisi USS Gunston Hall’un Virginia eyaletindeki Norfolk’tan yola çıktığı ve bir dizi operasyonun ardından Atlantik Okyanusu’nun diğer yakasına ulaşacağı belirtildi.

Açıklamada, HMCS Charlottetown firkateyninin tatbikat kapsamında Kanada’nın Nova Scotia eyaletindeki Halifax kentinden Avrupa’ya hareket edeceği ve ittifakın, kuvvetlerini Kanada’nın kuzeyinden hareket ettirerek Avrupa-Atlantik bölgesini güçlendirme yeteneğini ortaya koyacağı belirtildi. Kuzey Amerika Atlantik Okyanusu’nun diğer tarafına.

NATO Avrupa Yüksek Müttefik Komutanı (SACEUR) Orgeneral Christopher Cavoli, “Exercise Steadfast Defender 2024, birliğimizin, gücümüzün ve birbirimizi koruma kararlılığımızın, değerlerimize ve kurallara dayalı uluslararası güvenimizin açık bir göstergesi olacak” dedi. .

31 NATO üyesi ve aday ülke İsveç’ten yaklaşık 90 bin askerin katılacağı tatbikatın mayıs ayı sonuna kadar süreceği açıklandı.

NATO’nun Soğuk Savaş sonrası en büyük tatbikatının Almanya, Polonya ve Baltık ülkelerinde düzenlenmesi ve Rusya ile olası savaş senaryolarını içermesi bekleniyor.

NATO’nun Soğuk Savaş dönemindeki son büyük tatbikatı, 1988 yılında 125 bin katılımcıyla gerçekleştirilen “REFORGER” tatbikatıdır. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu