Haber

Sinop’ta kullanılmayan boş tüpler depremzedeler için sobaya dönüştürülüyor

Sinop’ta kullanılmayan boş tüpler endüstri meslek lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından soba haline getirilerek sarsma bölgesine gönderiliyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntının ardından kentteki Seydi Ali Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından okul atölyesinde boş tüpler sobaya çevrilmeye başlandı.

Atölyede öğretmen ve öğrenciler tarafından içerideki gazlar tamamen boşaltılacak ve gövde kısmından tüpler kesilerek içine ahşap konulabilmesi için üst kısmına kapak ve boru yapılacak ve depremzedeleri ısıtmak için kullanılabilir.

Okul Müdürü Haluk Öztürk, depremle birlikte Türkiye’nin dört bir yanındaki meslek liselerinin depremzedelerin yardımına koştuğunu söyledi.

Depremzedelere katkı sağlamak amacıyla soba üretimine başladıklarını anlatan Öztürk, “Evlerimizde kullanmadığımız ihtiyaç fazlası LPG tüplerini sobalara taşımayı planladık. Çadır alanları başta olmak üzere vatandaşlarımızın ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için afet bölgesine gidiyoruz.İlk hedefimiz 100 adet tüpü soba haline getirip bölgeye ulaştırmak.” dedi.

Bugüne kadar 50 tüpü sobaya dönüştürdüklerini belirten Öztürk, vatandaşlardan kullanmadıkları boş tüpleri teslim etmelerini istedi.

haber-tekkekoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu