Ekonomi

Üniversite öğrencilerine yönelik cihaz desteğine ilişkin detaylar açıklandı

Yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteği sağlanmasının esasları belirlendi. Uygulamadan yararlanmak isteyen öğrencilerin Gençlik ve Spor Bakanlığı bilgi sistemi üzerinden başvuru yapması gerekmektedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın konuyla ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğine göre, satın alınacak satış fiyatı 9 bin 500 TL’yi aşmayan bilgisayar ve cep telefonlarına 5 bin 500 TL’ye kadar cihaz desteği sağlanacak. 26 yaşını doldurmamış yükseköğretim öğrencilerine 12 ay boyunca 10 ay taksit imkanı. Yıllık 120 GB ücretsiz internet erişim desteği sağlanacaktır. İnternet desteği için ilk başvurular bugünden itibaren 2 ay içinde yapılacak.

Teknolojik cihaz desteği kapsamında edinilen taşınabilir telefon cihazları, destekten yararlandığı tarihten itibaren en az 2 yıl süreyle yalnızca destek yararlanıcısı tarafından kullanılacaktır. Aynı tür teknolojik cihaz için yalnızca bir kez başvuruda bulunabilirsiniz. Farklı türdeki teknolojik cihazların aynı kişi tarafından satın alınması mümkün olacak. Fatura tarihini takip eden ayın 20’sinden itibaren iptal ve iade işlemi olmayan cihazlar için cihaz destek işlemleri gerçekleştirilecektir.

İkinci el cihazlar hariçtir

Teknolojik cihazlara dayalı olarak; 26 yaşını doldurmamış, Türk vatandaşı olan ve açıköğretim programları hariç herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olan öğrenciler yararlanabilecektir.

Bu kapsamda satın alınan teknolojik cihazın ikinci el olmaması, faturanın destek alacak öğrenci adına düzenlenmiş olması, cihaz için bildirilen IBAN numarası ve cep telefonu için kullanılacak telefon hattının belirtilmesi gerekmektedir. Satın alınan cihazın satın alan öğrenciye ait olması gerekmektedir.

İnternet desteğinden yararlanmak isteyen öğrencilerin 2 ay içerisinde bakanlık bilgi sistemi üzerinden kimlik doğrulaması yaparak başvuruda bulunması gerekiyor. Diğer kuralların yanı sıra öğrencilerin internet desteğinden yararlanacakları telefon limitinin kendilerine ait olması kuralına da uymaları gerekmektedir.

odunpazariajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu