Ekonomi

Gaziantep’in Ağustos İhracatı Toparlanmaya Devam Ediyor

Ağustos ayında ihracat rakamlarını artıran Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, ekonomik koşullar ve sarsıntının etkisine rağmen, Gaziantep’in ihracatının toparlanmayı sürdürdüğünü ve ağustos ayı itibarıyla ihracat rakamı en yüksek olan 5’inci il haline geldiğini kaydetti. en yüksek ihracat.

Ünverdi, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ağustos ayı ihracat verilerine göre, Gaziantep’ten geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 artışla 927 milyon 832 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirterek, 916 milyon 34 bin dolarlık ihracat yapıldığını hatırlattı. Geçen yılın ağustos ayında dolar ihraç edildi.

Depremin yansımalarının dönem ihracatına da devam ettiğini belirten Ünverdi, Gaziantep’in Ocak-Ağustos döneminde ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 düşüşle 6 milyar 589 milyon 447 bin dolar olarak görüldüğünü söyledi.

Üretim, ihracat ve istihdam odaklı çalışmaya devam ettiklerini ve ihracatta yaşanan sıkıntıları aşmaya çalıştıklarını kaydeden Ünverdi, fiyat istikrarına vurgu yaparak, “Ekonomi yönetiminin altını çizdiği fiyat istikrarı ve enflasyonla mücadele, “Hem ticari hem de sosyal açıdan büyük önem taşıyor. Bugün açıklanan enflasyon rakamları da beklentilerle uyumlu.” “Üretici fiyatları da yüksek. Üretim maliyetlerini azaltabilirsek bunun tüketici fiyatlarına da olumlu yansımaları olacaktır. Enflasyonu kontrol altına alıp satın alma gücünü artırmamız lazım” dedi.

Ünverdi, “Özveriyle çalışan, üretime, ihracata, istihdama katkı sağlayan ihracatçılarımıza, sanayicilerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” – GAZİANTEP

merkezefendi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu