Ekonomi

RS Oto Ekspertiz: 6 ay / 6 bin kilometre dahil olmak üzere birçok yönetmeliğe uyulmuyor

RS Otomotiv Grubu’nun yeni nesil ekspertiz şirketi RS Auto Expertise, ikinci el araç alım satımıyla ilgili güncel gelişmeler hakkında bilgiler paylaştı. Şirket, 2018 yılında çıkardığı ve 2020 yılında güncellediği yönetmelikle 8 yaş altı ve 160 bin kilometre altı otomobil alım satımı için ekspertiz raporu zorunlu olduğunu ancak satış döneminde birçok noterde rapor ibrazı gerektiğini belirtti. süreçler hala gerçekleştirilememiştir.

“Sözlü beyanlarla satış yapmak, kağıt üzerindeki regülasyonları geride bıraktı”

Kısa bir süre önce açıklanan 6 ay/6 bin kilometre yönetmeliğinden bireysel satıcıların muaf tutulduğunu hatırlatan RS Oto Ekspertiz Marka Lideri Fatih Yanık, ekspertiz şirketlerinin raporuyla noter satışının gerçekleştirilmesi konusunda görüş bildirdiklerini belirtti. yönetmeliğin çıkmasıyla birlikte kilometre tespiti için TS-13805 HYB belgesine sahip. . Motorlu Taşıtlar Yönetmeliği’ne göre hizmet veren bazı işyerleri ve bazı noterlerin yönetmeliklere uymasına karşın birçok noter ve işletmenin halen sözlü beyanname ile alım satım işlemini yürüttüğünü kaydeden Yanık, “Sözkonusu beyannameyi ibraz etmek yerine, ekspertiz belgesi, satıcının sözle beyan ettiği kilometre dikkate alınarak satış departmanına verilir. Yani araç 0 kilometre de olsa 200 bin kilometre de olsa satıcının beyan ettiği kilometre bilgisi sisteme girilir. Aslında bu durum hem alıcının hem de gelecekte bu araca sahip olacak tüketicilerin mağdur olma riskini içermektedir. Tüketiciyi aldatmaya yönelik işlemlerde bahis hukuki süreçlere taşındığında bilirkişi raporu ve yetki belgeleri incelenir.

“Mevcut düzenlemelerin uygulanması tüketicinin korunmasını sağlar”

Ülkemizde bulunan yaklaşık 3 bin oto ekspertiz firmasından sadece 828 tanesi TSE tarafından yetkilendirilmiş bir formda TS-13805 Hizmet Yeterlilik Belgesi ile ekspertiz işlemlerini sürdürmektedir. Bir değerleme firmasının TS-13805 standartlarında belgelendirilmesi, değerleme ekipmanlarının kalibrasyonları ile birlikte işyeri standartlarını da karşılayabilecek yeterlilikte olduğu anlamına gelmektedir. Kısaca TS-13805 HYB belgesine sahip işletmeler her yıl TSE tarafından denetlenmekte ve yeri geldiğinde yetkilendirilmektedir.

Yanık, “Araç alım sürecinde bu belgeye sahip firmaların hazırladıkları ekspertiz raporları ile araç satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi nihai tüketicilerin yararına olacaktır. belgeye yetkili olmadıkları halde aynı işi yapmaya devam ediyorlar.Buradaki süreç biraz da son tüketiciye bağlı.Tüketicilere tavsiyemiz;mutlaka noterde araç satış öncesi ekspertiz raporu olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. kamuya açıklanması ve ekspertiz raporu varsa yetkili işyeri tarafından düzenlenip düzenlenmediği, Yönetmelikte tüketicinin korunmasına yönelik uygulamalar yer almaktadır, ancak bunlara uyulması halinde 2. el araç piyasasında oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilebilir. ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu