Ekonomi

TESK Başkanı: Enflasyonla mücadelede haksız rekabet önemli

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programda (OVP) vurgulanan enflasyonla mücadelede değerli unsurun adaletsizliğin önlenmesi olduğunu belirtti. yarışma.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu programın en değerli ayaklarından birinin temel gıda ürünleri fiyatlarının enflasyonun üzerine çıkmasının önlenmesi olduğunu belirtti.

Programın başarılı olabilmesi için TBMM’nin açılışıyla birlikte “Perakende Kanunu”nun güncellenmesi gerektiğine işaret eden Palandöken, şöyle konuştu:

“Enflasyonu önleyecek şey rekabet ortamının yaratılmasıdır. Günümüz şartlarında mesleği 70 yıl eskisi gibi sürdürmek mümkün değil. Artık mahallemizde bakkal, manav, kasap görmek mümkün değil. Çünkü zincirler çalışma alanlarına girip, istedikleri fiyat ve ambalajı dikte ederek satış yapıyorlar.Bir zincirde farklı fiyatlar, zamanla farklı fiyatlar, bu temel gıdada, zamanla zorunlu tüketim ürünlerinde oluyor.Fiyatlar yükselince kişi sayısı artıyor. Pazarda rekabet edebilen azalıyor. Ancak bakanlıkların koordine ettiği denetimlerde destinasyonlar denetlenebiliyor. Onbinlerce mağazası olanlarda bu oluyor. “Hiçbir denetim mümkün değil. Bu nedenle yasal düzenlemelerin yapılması ve ‘Perakende Kanunu’nun bir an önce güncellenmesi gerekiyor.”

Rekabet ortamının oluşmasıyla fiyatların otomatik olarak düşeceğine işaret eden Palandöken, “İşletmeler açılmadan önce bu konuda meslek kuruluşlarının görüşleri alınmalı. Bu konuyla ilgili çalışmamızı Ticaret Bakanlığı’na sunduk. Enflasyonla mücadelenin tek haneye indirilmesi için kuralların belirlenip uygulanması hayati önem taşıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu